Johdatus empiiriseen tutkimukseen ihmistieteissä

Vuori, Jaana
Nimeke: Johdatus empiiriseen tutkimukseen ihmistieteissä
Tekijät: Vuori, Jaana (Kirjoittaja)
Tuotetunnus: 9789523973091
Tuotemuoto: Kovakantinen kirja
Saatavuus: Tulossa 30.9.2026. Tilattavissa 90 vuorokautta ennen ilmestymispäivää.
Ilmestymispäivä: 30.9.2026
Hinta: 45,00 € (39,65 € alv 0 %)

Kustantaja: Vastapaino
Painos: 2026
Julkaisuvuosi: 2026
Kieli: suomi
Sivumäärä: 340
Tuoteryhmät: Syksyn 2026 kirjat
Sosiologia
Sukupuolentutkimus
Tutkimusmenetelmät
Kirjastoluokka: K16.7 Tiedeoppi. Tieteenfilosofia
Koulutusaste: Korkeakoulu
“Johdatus empiiriseen tutkimukseen ihmistieteissä” on kirjoitettu ensimmäiseksi korkeakoulutasoiseksi tutkimusmenetelmiä käsitteleväksi oppikirjaksi alan opiskelijoille. Se tarjoaa näkökulmia siihen, millaisia valintoja tutkijat tekevät, jotta tutkimuksesta tulisi tuloksia ja tulosten pohjalta voitaisiin lisätä tietoa ympäröivästä maailmasta, ihmisten toiminnasta, yhteiskunnasta ja kulttuurista.

Jokainen tutkimuksen tekijä ratkaisee monia tutkimusasetelmaan liittyviä kysymyksiä. Miten valita aineisto lukemattomista erilaisista vaihtoehdoista? Miten keksiä hyvä kysymys, johon tutkimuksella vastataan? Miten tehdä analyysia koskevia ratkaisuja? Miten ymmärtää teorian rooli analyysin ohjaajana? Miten päästä analyysin kautta tuloksiin ja tulkintoihin?

Teoksessa ei tehdä laadullisen ja määrällisen tutkimuksen välille perustavanlaatuista eroa, vaan käsitellään molempia. Asioita havainnollistetaan lukuisin esimerkein eri tieteenalojen tutkimuksista. Lisäksi lukijalle tarjotaan itseopiskeluun ja opetukseen sopivia tehtäviä.

Jaana Vuori on sukupuolentutkimuksen professori emerita Itä-Suomen yliopistossa. Hän on opettanut tutkimusmenetelmiä yhteiskuntatieteilijöille ja humanisteille aloittelijoista tutkijankoulutukseen.



Katso myös näitä tuotteita